Oferta

Wykonanie z wosku pszczelarza

Przerób od 10kg wosku – 24zł… ale

przy odbiorze osobistym  -2zł czyli 22zł

 

wysokość arkusza w granicach 140mm – 180mm +3zł

Węza gotowa tylko z wosku najwyższej jakości, dokładnie tego co poniżej:

89zł

Koszty pakowania (od 15.03) i wysyłki według wybranej metody

do10 kg +5zł

10-20 kg +10zł

20-30kg – wysyłka na wyraźną prośbę, ustalona indywidualnie

Pobranie: +6zł

I can send abroad. Shipping costs are set individuallyplease ask.

Możliwa jest również pokrycie kosztów walcowania nadwyżką wosku w stosunku 1:1,5. Czyli pozostawiając 6kg wosku otrzymasz 4kg gotowej węzy. Dotyczy to wosku w pierwszej klasie, czystego, żółtego lub cytrynowego z odsklepin bądź dzikiej zabudowy. Wosk wytapiany z ramek żółty-pomarańcz, zielonkawy, innymi słowy 2 klasy w stosunku 2:1. W przypadku „wosku” czekoladowego, szarego lub białego – nie rozliczam wykonania takim materiałem.

Możliwe jest również pozostawienie w rozliczeniu suszu wyciętego z ramek. NIE PAL GO! Przynieś i wymień na gotową węzę. Za każde 10kg suszu (bez pierzgi, pleśni i zamarłego czerwiu) oferuję 1kg węzy o dowolnym rozmiarze.

Wykonuję arkusze węzy  o standardowych wymiarach (ramki WZ, WP, WLKP, LN, D oraz połówki), jak również dla ramek nietypowych – wystarczy podać wymiar w mm. Oferuję węzę w układzie komórek właściwym dla ramek szeroko-niskich.

Dostępna węza w rozmiarze naturalnym 5,1, standardowym komórki 5,4 oraz węza trutowa 6,8mm

51-54

W związku z zapytaniami o cyferki. Z własnego wosku możesz otrzymać węzę już od 10kg surowca. W przypadku otrzymania wosku niskiej jakości, kolejne klarowania to koszt rzędu 1zł/kg. Nie warto więc takowego przysyłać. Wosk niskiej jakości, zabrudzony, przegrzany czy też traktowany jakąkolwiek chemią lepiej wykorzystajmy na świeczki. Nie jestem cudotwórcą i z takiego wosku nie wykonam węzy pierwszej klasy. Mogę usunąć mechaniczne zanieczyszczenia, ale tylko takie.

Z racji otrzymywania wosku nieoczyszczonego i nie sklarowanego, z grubą warstwą szarego dodatku pod woskiem, czasem bezpośrednio z topiarek, z kawałkami plastrów, pszczołami, kilkucentymetrową pleśnią i innymi dodatkami jestem zmuszony na zmianę warunków przerobu. „Wosk” taki jak na zdjęciach poniżej będzie odsyłany za pobraniem na koszt pszczelarza. Nie podejmuję się czyszczenia i przerobu takiego surowca. Chce uniknąć sytuacji, gdzie z 10kg przysłanego surowca pozostaje 5kg wosku nadającego się (lub co gorsza nie) do wykonania węzy. Może to rodzić wątpliwości, czy abym sobie nieco wosku nie przywłaszczył, bo taki odpad jest dla pszczelarza nienaturalny.

Jeśli Tobie nie chce się oskrobać krążka, lub co gorsze, każde klarowanie prowadzi do dalszego powstawania warstwy zanieczyszczenia/piany to mi również nie uda się wyczyścić takiego surowca. W przypadku, kiedy pszczoły nie chciały budować plastrów na węzie jaką kupiłeś, jej przetopienie nie sprawi, że surowiec się poprawi, a pszczoły chętniej przystąpią do odbudowy. Niestety, węza powinna być wykonywana tylko z czystego wosku pszczelego.

Jeśli więc wysyłasz coś takiego:

1 2 3 48 9 7 6 10bądź świadomy, że odpad może być duży. W skrajnych przypadkach mogę odesłąć taki wosk na Twój koszt, bez próby przerabiania.

Chce uniknąć takich widoków:

11

Czasem walczę do skutku. Na zdjęciu powyżej widać wosk mocno zanieczyszczony dodatkiem parafiny. Do tej pory nie byłem pewien czy to nie jakaś naturalna emulgacja wosku, która pojawia się przy ciśnieniowej sterylizacji w wysokiej temperaturze. Zebrałem powstałe resztki i bez dolewania wody udało mi się wytopić około kilograma „wosku”. Okupione to było kilkugodzinnym grzaniem/klarowaniem tych odpadów. Surowiec ten został przegrzany, aby ściemniał, i posłużył do ustawienia walców. Niestety otrzymane arkusze nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości, z czego powstał ten materiał – jest to czysta parafina. Zapach niedwuznacznie przypominał młodzieńcze lata biegania po cmentarzu i robienia parafinowych kulek 1 listopada. Jeśli i Tobie często powstaje taka zawiesina pod woskiem, zastanów się, czy nie powinieneś zmienić dostawcy węzy. Nie jest to komfortowa sytuacja zarówno dla mnie (kilkukrotne klarowanie, znaczny ubytek surowca i tym samym uzyskanej węzy) jak i dla Ciebie (wyższe koszty, mniej węzy i niepewność, czy przypadkiem nie zbyt dużo wosku nie zostało odjęte). Do tej pory najniższy „odpad” to 1,5% wagi dostarczonego surowca, najwyższy 60%.

Dodaj komentarz