Oferta

Wykonanie z wosku pszczelarza

Kończymy sezon.. kto zdążył, pozdrawiam i dziękuję. Dla spóźnialskich minimalna ilość 2x większa czyli 20kg – cena 26zł, wysokość arkusza w granicach 140mm – 180mm +4zł. Możliwości mocno ograniczone.

Węza gotowa tylko z wosku najwyższej jakości, dokładnie tego co poniżej:

89zł

Koszty pakowania (od 15.03) i wysyłki według wybranej metody

do10 kg +5zł

10-20 kg +10zł

20-30kg – wysyłka na wyraźną prośbę, ustalona indywidualnie

I can send abroad. Shipping costs are set individuallyplease ask.

Możliwa jest również pokrycie kosztów walcowania nadwyżką wosku w stosunku 1:1,5. Czyli pozostawiając 6kg wosku otrzymasz 4kg gotowej węzy. Dotyczy to wosku w pierwszej klasie, czystego, żółtego lub cytrynowego z odsklepin bądź dzikiej zabudowy.

Wykonuję arkusze węzy  o standardowych wymiarach (ramki WZ, WP, WLKP, LN, D oraz połówki), jak również dla ramek nietypowych – wystarczy podać wymiar w mm. Oferuję węzę w układzie komórek właściwym dla ramek szeroko-niskich.

Dostępna węza w rozmiarze naturalnym 5,1, standardowym komórki 5,4 oraz węza trutowa 6,8mm

51-54

Jeśli Tobie nie chce się oskrobać krążka, lub co gorsze, każde klarowanie prowadzi do dalszego powstawania warstwy zanieczyszczenia/piany to mi również nie uda się wyczyścić takiego surowca. W przypadku, kiedy pszczoły nie chciały budować plastrów na węzie jaką kupiłeś, jej przetopienie nie sprawi, że surowiec się poprawi, a pszczoły chętniej przystąpią do odbudowy. Niestety, węza powinna być wykonywana tylko z czystego wosku pszczelego.

Jeśli więc wysyłasz coś takiego:

1 2 3 48 9 7 6 10bądź świadomy, że odpad może być duży. W skrajnych przypadkach mogę odesłąć taki wosk na Twój koszt, bez próby przerabiania.

Chce uniknąć takich widoków:

11

Czasem walczę do skutku. Na zdjęciu powyżej widać wosk mocno zanieczyszczony dodatkiem parafiny. Do tej pory nie byłem pewien czy to nie jakaś naturalna emulgacja wosku, która pojawia się przy ciśnieniowej sterylizacji w wysokiej temperaturze. Zebrałem powstałe resztki i bez dolewania wody udało mi się wytopić około kilograma „wosku”. Okupione to było kilkugodzinnym grzaniem/klarowaniem tych odpadów. Surowiec ten został przegrzany, aby ściemniał, i posłużył do ustawienia walców. Niestety otrzymane arkusze nie pozostawiają najmniejszej wątpliwości, z czego powstał ten materiał – jest to czysta parafina lub podobne. Zapach niedwuznacznie przypominał młodzieńcze lata biegania po cmentarzu i robienia parafinowych kulek 1 listopada. Jeśli i Tobie często powstaje taka zawiesina pod woskiem, zastanów się, czy nie powinieneś zmienić dostawcy węzy. Nie jest to komfortowa sytuacja zarówno dla mnie (kilkukrotne klarowanie, znaczny ubytek surowca i tym samym uzyskanej węzy) jak i dla Ciebie (wyższe koszty, mniej węzy i niepewność, czy przypadkiem nie zbyt dużo wosku nie zostało odjęte). Do tej pory najniższy „odpad” to 1,5% wagi dostarczonego surowca, najwyższy 60%.

Dodaj komentarz